ISI POMPALARININ ÇALIŞMA PRENSİBİ

Bütün ısı pompaları aynı prensiple çalışırlar. Elde edilen ısı, soğutma işleminin bir sonucudur .Evinizdeki buzdolabını bir düşünün. Buzdolabı içindeki yiyecekleri ve dolabın içindeki havanın ısısını alan akışkan, buzdolabının içini soğuturken odaya ısı vermektedir. Buzdolabının arkasındaki boruların her zaman sıcak olmasının sebebi budur. Buzdolabının yapısındaki kompresör dolabın içinden aldığı enerjiyi 3-4 kat arttırarak, ısı olarak arka tarafa iletir. Bu buzdolabının çalışmasıyla ilgili gerçektir. Asıl amaç sogutma oldugu halde, sogutma işleminin sonucu olarak ısı açığa çıkar. Yani her zaman bir ortamı sogutuyorsanız, başka bir ortamı ısıtıyorsunuzdur.
Bilindigi gibi enerji vardan yok, yoktan var olmaz, sadece ya biçim degistirir ya da bir yerden bir yere tasınır. Isı pompası da adını, ısı enerjisini bir ortamdan diger bir ortama “pompalama” veya “taşıma” kabiliyetinden alir.   Eger amaç sogutmak yerine ısıtmak olursa buzdolabınız bir ısı pompasıdır.(Hava-hava ısı pompası.) Bu örnekte kaynak: buzdolabının içindeki hava; ısının iletildiği ortam: buzdolabının arkasındaki havadır.
Sonuç olarak ısı pompalı sistemlerde ihtiyacınız olan ısı enerjisinin ¾ ünü dogada depolanmış güneş enerjisinden yani doğal termal enerjiden (toprak, su, hava), ¼ ünü ise elektrik enerjisinden karşılarsınız.Toprak, su ve hava ücretsiz, yenilenebilir ve tükenmez enerji kaynaklaridir.
Çıkarılacak sonuç şudur: Isı pompaları evinizi çok düsük maliyetlerle eşittir. Var olan en ekonomik ısınma sistemlerine karşı bile en az %40-% 50 daha tasarrufludur.
Ayrica ısı pompaları çogunlukla kışın ısınmak amacıyla kullanılabildikleri gibi yazın ise aynı ortami serinletmek amacıyla da kullanilabilirler. Bu açıdan diger bütün sistemlerden daha üstündür çünkü baska hiçbir sistem ısıtma ve serinletme ihtiyacini birlikte karşılayamaz.
Su- su ve hava-su ısı pompaları, ısıtma ve serinletme hizmetini ayni anda sunabilirler. Diger ısı pompalarında da serinletme için düşük bir ek maliyet yeterlidir.

Isı Pompasının Çalışma Prensibi

Isı pompasında hava , toprak ( yatay yada dikey) ve su kaynak olarak kullanılır. Bölgeye ve amaca göre kaynak seçimi yapılır. Önemli olan kaynağın olabildiğince stabil olmasıdır. En stabil kaynak topraktır.Fakat ilk yatırım değeri yüksek olmaktadır. 1 mt derinlikte Ocak ayında Ankara 12 C , İstanbul 8 C , İzmir ise yaklaşık 14 C olmaktadır. Hava sıcaklıkları ise devamlı değişkendir.Gündüz , gece hatta gün içinde bile çok değişkenlik gösterir.
Isi pompalari dört ana elemandan olusmaktadir:
1.Kondenser
2.Genlesme Valfi
3.Buharlastirici (Kaynak)
4.Kompresör

Isı Pompası Çevrim Şeması
1. Yoğusturucu (Kondansör)
2. Genisleme vanasi (Kısılma vanası olarak da rastlanabilir)
3. Buharlastirici (Evaporatör)
4. Kompresör