Isı pompası, dışarıdan enerji verilmesi ile düsük sıcaklıktaki bir ortamdan aldıgi ısıyı yüksek sıcaklıktaki ortama veren bir makinedir. Kışın ısıtma maksadı ile kullanılan ısı pompası, yazında soğutma için kullanılabilir.
Isı pompasinin amacı bir ortamı sıcak tutmaktır. Bu işlevi yerine getirmek için düsük sıcaklıktaki bir ısıl enerji deposundan alınan ısı, ısıtılmak istenen ortama verilir. Düsük sıcaklıktakı ısıl enerji deposu genellikle soğuk çevre havası, kuyu suyu veya toprak, ısıtılmak istenen ortam ise bir evin içidir.

Isı pompalarının performansı COP (Performans Katsayısı) denilen bir faktörle ifade edilir. Isı pompalarının performansı, kullanılan kaynak türüne (toprak, hava, su) ve kullanılan ısı pompasının kalitesine bağlı olarak değişmekle birlikte COP degerleri 3 ile 6 arasında değişmektedir. Bu değer bir birimlik elektrik enerjisi kullanlması karşılığında elde edilecek ısı enerjisinin birimini ifade eder.

Başka bir ifadeyle, klasik sistemlerin 7 katı enerjiyi doğadan alarak evinize taşıyabilir.Elektrikli kombi 24kwatt tüketerek 20.640kcal enerji açığa çıkarırken, COP değeri  5 olan ısı pompası 24 kwatt tüketerek 103.200 kcal enerjiyi doğadan alarak evinize taşır.

1,İleri teknolojiyle gezegenimizi korur.

Isı pompası, havayı ısıtma alanına aktarır, böylece yanma yoktur,

Atık yok, kirli gaz yok, dolayısıyla insan için iyi bir çevreyi korur ve toprakları atıklardan kurtarır.

2, Kullanıcılarına yüksek verimli ve para tasarruflu sunum yapar.

Isı pompası elektriğe bağlıdır ve yılda ortalama verimlilik 4’ten daha yüksek olabilir. Zamanlayıcı fonksiyonu ile kullanıcılar bir günde düşük bir noktada elektrik enerjisi kullanabilir, böylece her aile için tasarruf sağlayabilir.

3, Tehlikesiz güvenli yaşam sağlar.

Isı pompasını ısıtmak için kullanmak, elektrik çarpmasını ve yanmasını önleyebilir, böylece insanları patlamadan veya zehirlenmeden kurtarabilir.

4, Kolay kullanım

Isı pompası mikro-bilgisayar tabanlı kontrol cihazlarıyla kontrol edilir ve korunur, istenilen su sıcaklığı gerçek gereksinime göre ayarlanır. Sistem koruma programı ünitenin sert ortamda çalışmasını garanti eder.